Konferencja "Regiony metropolitalne w Europie. Wyzwania dla Polski"

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na konferencję "Regiony metropolitalne w Europie. Wyzwania dla Polski".

Termin i miejsce: 22 października, godz. 10:00, hotel „Rezydencja”, ul. Stara 1, Piekary Śląskie.

Konferencja będzie składać się z trzech referatów oraz dyskusji panelowej:

• Obszary metropolitalne w Europie: wyzwania dla dawnych regionów przemysłowych na przykładzie Zagłebia Ruhry
prof. dr Christoph Zöpel, b. sekretarz stanu w federalnym Ministerstwie Spraw Zagranicznych, profesor honorowy Uniwersytetu w Dortmundzie, autor publikacji m.in. "Zagłębie Rury i Górny Śląsk w sieci metropolii europejskich. Aglomeracje przemysłowe jako metropolitalne obszary miejskie"

• Regiony i metropolie – współczesne koncepcje.
prof. zw. dr hab. Bogdan Dolnicki, kierownik Katedry Prawa Samorządu Terytorialnego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego

• Ustawa metropolitalna szansą dla Górnego Śląska
Jacek Brzezinka, Poseł na Sejm RP, Platforma Obywatelska

• Dyskusja panelowa: Szanse i zagrożenia powstania metropolii w Polsce
Dawid Kostempski, Przewodniczący Górnośląskiego Związku Metropolitalnego
Zygmunt Frankiewicz, Przewodniczący Śląskiego Związku Gmin i Powiatów
Marek Wójcik, Poseł na Sejm RP, Platforma Obywatelska
Zbigniew Zaborowski, Poseł na Sejm RP, Sojusz Lewicy Demokratycznej
dr Małgorzata Tkacz-Janik, radna Sejmiku Śląskiego, Zieloni 2004
prof. dr Christoph Zöpel, profesor honorowy Uniwersytetu w Dortmundzie

W Polsce temat metropolii jest przedmiotem debaty od kilku lat, równie długo trwają prace nad stworzeniem tzw. ustawy metropolitalnej, która jednoznacznie określałaby narzędzia organizacji współpracy pomiędzy jednostkami samorządu terytorialnego. Zadanie to nie jest łatwe, zwłaszcza jeśli chodzi o policentryczną konurbację Śląska. Bezdyskusyjnym pozostaje fakt, iż formalnie wyodrębnione obszary metropolitalne mają znaczący wpływ na procesy kształtujące gospodarkę, społeczeństwo i przestrzeń. Konferencja, którą organizują Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej we współpracy z Fundacją im. Friedricha Eberta ma na celu stworzenie regionalnej płaszczyzny dialogu, dyskusji, wymiany poglądów i doświadczeń związanych z tzw. ustawą metropolitalną pomiędzy czołowymi przedstawicielami władz lokalnych i regionalnych, polityki i nauki województwa śląskiego. Naszym celem jest wsparcie działań samorządowych i instytucjonalnych w toku nadzorowania procesu metropolizacji, planowania przestrzennego miast oraz ich zrównoważonego rozwoju jako pozytywny przykład stawiając wzór miejskiej integracji – Zagłębia Ruhry w Niemczech.

Liczba miejsc ograniczona, prosimy o wcześniejsze potwierdzenie uczestnictwa mailowo lub telefonicznie do 19 października 2012 r.

Kontakt: Aleksandra Bernais, menedżerka projektu, e-mail: aleksandra.bernais@haus.pl, tel. 32 461 20 70, fax: 32 461 20 71.

Szczegóły oraz program na stronie
Organizator: Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej, Fundacja im. Friedricha Eberta. Przedstawicielstwo w Polsce.